Vaikas užkimo – greičiausiai tai laringitas

SONY DSCVaiko peršalimas gali lengvai praeiti be pasekmių, bet infekcija gali persimesti į nosies ertmės gleivinę ir sukelti jos uždegimą (rinitas), pasiekti gomurio tonziles (tonzilitas), nusileidusi į bronchus atnešti vieną iš dažniausių apatinių kvėpavimo takų ligų – bronchitą ir komplikuotis viena iš pavojingiausių ligų – plaučių uždegimu. Prie paprasto peršalimo ir visų rimtesnių ligų dar gali prisidėti laringitas – gerklų gleivinės uždegimas. Laringitas aršiausiai puola vėlyvą rudenį ir ankstyvą žiemą.

Kaip suprasti, kad vaikui laringitas?

Gerklų srityje yra balso stygos, todėl pagrindinis laringito požymis – užkimimas, galima net prarasti balsą. Atsiranda sausas, šiurkštus kosulys, vaikas gali karščiuoti. Ligos pradžioje išsausėja ir pradeda perštėti gerklė, pirmosiomis ligos dienomis gali skaudėti gerklę ryjant. Ligoniukas tesugeba kalbėti tyliai, pakinta balsas, gali skaudėti galvą ir šiek tiek pakilti temperatūra. Ūminis laringitas tęsiasi 7-10 dienų.

Šią vaiko ligą dar paskatina neracionali mityba, vitaminų stoka, šaltis, dulkių sklidinas ir sausas oras. Vaikams liga nėra sunki, bet 3 mėnesių – 6 metų mažyliams dažnai išsivysto klastinga ir pavojinga jos forma – stenozuojantis laringitas, dar vadinamas netikru krupu.

Stenozuojantis laringitas – pavojingas

Ūmiu stenozuojančiu laringitu dažnai suserga alergiški vaikai. Liga panaši į gerklų difteriją, vadinamą krupu, todėl ir pavadinta netikru krupu. Gerklos paburksta, dėl to sumažėja jų spindis ir vaikui sunku kvėpuoti. Kai jis įkvepia, girdisi garsus dusulys. Liga prasideda staiga naktį lojamo kosulio priepuoliais ir stridoru (vaikas garsiai įkvepia, dūsta ir kvėpuodamas įtraukia tarpšonkaulinius tarpus). Jeigu darosi dar blogiau, vaikas gali pamėlynuoti, sutrinka sąmonė. Tokios būklės ligoniukas turi būti skubiai guldomas į ligoninę.

Vaikų gerklės vamzdelis labai siauras, palyginti su suaugusiųjų, ir kai jis, nors ir nestipriai, paburksta, orui patekti į plaučius pasidaro daug sunkiau. Todėl atsiradus pirmiesiems netikro krupo simptomams vaikui būtina skubiai kviesti gydytoją.

Kol atvyks greitoji pagalba, vonioje reikia atsukti karštą vandenį ir su sergančiu mažyliu pasėdėti garuose. Taip pat būtina gerai išvėdinti vaiko kambarį. Nustatyta, kad šaltas oras, kaip ir garai, mažina stridorą.

Kaip vaikas gydomas

Ligoniuką būtinai turi apžiūrėti gydytojas, kuris skirs reikiamus vaistus. Gerklų paburkimui mažinti skiriami antihistamininiai, taip pat atsikosėjimą skatinantys preparatai. Gerklytė skalaujama šiltais ramunėlių, šaltalankių nuovirais. Kakliukas šiltai aprišamas.

Virusiniu laringitu sergančiam vaikui reikia tausoti balsą – nekalbėti net pašnibždomis. Maistas neturi būti nei karštas, nei šaltas, nedera gerti gazuotų gėrimų ir valgyti aštrių patiekalų. Gaminkite daugiau sriubų, košių, pagardinkite jas sviestu. Ypač naudingos ryžių, manų, avižinė košės. Vaiko nepatariama leisti į lauką šaltu ir drėgnu oru.

Ligoniuką reikia dažnai girdyti gana šiltomis arbatomis. Padės ir šie gėrimai: pienas su sviestu, kuris drėkina gerklytę ir mažina perštėjimą, kambario temperatūros negazuotas mineralinis vanduo. Gerti vaikas turėtų mažais gurkšneliais ir nedideliais kiekiais, bet dažnai.

Inhaliacijos – kodėl verta rinktis šį laringito gydymo būdą?

Greičiau pasveikti ir palengvinti būklę padeda gydytojo skirtų vaistų inhaliacijos, kurioms tinka visi vaistai. Jei namuose turite kompresorinį inhaliatorių, tuojau pat galėsite suteikti pirmąją pagalbą ir netikro krupo priepuolio ištiktam vaikui. Kol gydytojas išrašys vaistų, inhaliacijas galėsite atlikti su paprastu negazuotu mineraliniu vandeniu.

Inhaliatoriaus išgarinti vaistai patenka tiesiai į viršutinius ir apatinius kvėpavimo takus. Preparato koncentracija didelė būtent ten, kur jo reikia. Vaistų dozės minimalios, nes jos pakeliui į tikslą neišsibarsto ten, kur jų nereikia. Garų pavidalo inhaliuojami vaistai gana giliai sudrėkina gerklų gleivinę, o skysto inhaliuojamo preparato veikliosios medžiagos, virtusios smulkių dalelių garais, greitai sumažina paburkimą ir naikina virusus.

Kompresoriniu inhaliatoriumi patogu gydyti mažus vaikus, nes jiems sunku išsėdėti tam tikroje padėtyje, o šiais prietaisais galima inhaliuoti vaistukus ir ant rankų laikomam mažyliui. Vaikas tuo metu gali žaisti, žiūrėti televizorių.

Kompresorinis inhaliatorius namų vaistinėlėje pravers susirgusiam bet kokio amžiaus šeimos nariui, net naujagimiui ir padės greičiau atsikratyti įvairių kvėpavimo takų ligų.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook